PRAWICOWE CZYTANKI

- Kto je napisał?
- Dla kogo są?
- O czym są?
- Jak je przeglądać?


WYSZUKAJ SOBIE CZYTANKĘ

Indeks tematów Indeks tematów
Indeks osób Indeks osób
«Czytanki» według alfabetu wraz z krótkimi opisami "Czytanki" według alfabetu (z opisami)
«Czytanki» w kolejności chronologicznej i chronologicznie


© 2000-2004 Lech Stępniewski
Strona zaktualizowana
23 września 2004 r.

 

 

 

 

Lech Stępniewski: PRAWICOWE CZYTANKI

 

 

Kto je napisał?
Autorowi bliskie są ideały radykalnej i skrajnej prawicy; takiej, co to powiada się, że na prawo od niej już tylko ściana...

W zgodzie z tymi ideałami wierzy głęboko i wyznaje, że w nieustającym sporze między zasadą wolności a zasadą równości trzeba trzymać zawsze stronę wolności, natomiast o równości mówić dopiero wtedy, gdy wolność nie jest zagrożona.

Reguła ta nie obiecuje żadnego "szczęścia powszechnego", ani cudownej recepty na uwolnienie świata od wszelkich trosk. Daje jedynie szansę na życie w świecie różniącym się choć trochę od Wielkiej Termitiery. Wolność bowiem - filar i podpora prawdy - jest tą przyprawą, dzięki której ludzkie potrawy zyskują smak, kultura zaś przestaje być ucztą żarłocznych barbarzyńców.

Dziedzictwo tej kultury tworzy zarazem naturalne ramy wolności; w nich krzepnie ona i powoli wzrasta. I tu pojawia się zasada konserwatywna, wsparta zdroworozsądkowym spostrzeżeniem, że świat nasz jest kruchy (o czym rewolucyjni barbarzyńcy dobrze wiedzą!), rzeczy psują się, a budowanie wymaga mozołu. Dlatego warto cenić to, co jednak zbudować się udało, i raczej przebudowywać koślawy dom, niż słuchać pokrzykiwań podpalaczy, bo dłoń, co beztrosko "przeszłości ślad zmiata", zazwyczaj zmiata jednocześnie i człowieka.

Takie oto najogólniejsze zasady kierowały mną, gdy pisałem PRAWICOWE CZYTANKI. Są wśród nich moje artykuły już wcześniej ogłaszane (albo i nie ogłaszane) na papierze - przeważnie w "Najwyższym CZASIE!" Strona internetowa "Najwyższego CZASU!". Niektóre trochę zmieniłem, innym - ponieważ wszystkie redakcje uwielbiają redagować - przywróciłem kształt pierwotny.

 

Dla kogo są?
Dla każdego, kto interesuje się kulturą, a także polityką, lecz bardzo szeroko rozumianą i nie traktowaną ze śmiertelną powagą. W końcu tyle jest rzeczy na niebie i ziemi od polityki ważniejszych! Natomiast tych, co uważają się za "zwierzęta polityczne", lepiej omijać z daleka - często gryzą!

Ponieważ są to czytanki PRAWICOWE, zachęcam do ich przeczytania zwłaszcza zwolenników LEWICY, gdyż wiem, że znajdują się wśród nich także dusze poczciwe i łatwowierne, które na manowce zwiodła dziecinna wręcz dobroć oraz jednostajność lektur.

 

O czym są?
CZYTANKI traktują o najrozmaitszych sprawach: od żydowskich bajek, poprzez angielską wołowinę, aż po czysto polskich narodowych socjalistów. Można też dzięki nim poznać osobliwe poglądy Adama Michnika oraz Jacka Kuronia; dowiedzieć się, czym zajmują się dziś homosie, a czym filozofowie, albo i podumać, czemu tak pięknie zapowiadająca się "panika roku 2000" wsparta "milenijną pluskwą" oraz plamami słonecznymi wciąż jeszcze nie wybuchła.

Najlepiej zresztą przejrzeć sobie indeks tematów, którymi się zajmowałem oraz indeks osób, które pojawiły się w CZYTANKACH. Albo od razu przeczytać pełny alfabetyczny spis wszystkich CZYTANEK wraz ze zwięzłymi opisami. Podręczny spis chronologiczny pozwala zaś szybko zorientować się, co przybyło nowego.

 

Jak je przeglądać?
System nawigacji jest bardzo prosty. O indeksach już wspomniałem. Na koniec jeszcze tylko kilka słów o przyjętej przeze mnie konwencji:

- Tytuły pisane są zawsze w cudzysłowie. Natomiast cytaty - zarazem w cudzysłowie i kursywą, a czasem bywają jeszcze dodatkowo wyróżnione wcięciem. To wprawdzie z punktu widzenia reguł "papierowej" typografii zgroza (a co najmniej "dwa grzyby w barszcz"), ale znacznie ułatwia czytanie na ekranie monitora.

- Kolor zielony w tekście zawsze oznacza obecność odnośnika (linku) lub adresu e-mail. Natomiast gdy pojawia się taki znaczek Odlatujemy w siną dal... - jest to odnośnik do adresu spoza PRAWICOWYCH CZYTANEK, czyli w praktyce skok na inny serwer. Odnośniki te są wprawdzie raz po raz sprawdzane i aktualizowane, ale oczywiście nie mogę gwarantować, że zawsze będą działać.

- Kolor brązowy w tekście to tylko zwyczajne wyróżnienie, odpowiednik "papierowego" wytłuszczenia. Tu klikać nie należy.

- Obrazki pojawiają się w "Prawicowych czytankach" rzadko i po wczytaniu strony widać jedynie ich minaturki (by strona szybciej się ładowała). Jeśli chcesz wiedzieć, jak duży jest oryginalny obrazek, przesuń kursor myszy nad miniaturką. Jeśli chcesz miniaturkę powiększyć - kliknij.

A teraz już zapraszam do lektury.


LECH STĘPNIEWSKI
czytanki@lechstepniewski.info